DZIEŃ 8 – Cenoty – pierwsza krew, nurkowanie kawernowe w Cenote Aktun Ha – 14 IX 2010

 

Tulum, Riviera Maya… Rano nareszcie jesteśmy w wodzie. Długo wyczekiwane pierwsze nurkowanie! Cenote Aktun Ha kwitnie o tej porze roku, pokryta jest więc metrową warstwą zieleni. Pod spodem znajome akwarium słodkowodne, oświetlone mocnym meksykańskim słońcem. Setki akwariowych rybek pływających za płetwonurkami. Są gupiki, molinezje i kąsaczowate przypominające neonki Inesa w liczbie dziesiątek tysięcy sztuk. Są żółwie obrazkowe i mały aligator. Mamy kilka minut żeby oswoić się z akwenem, sprzętem i wodą. Przejrzystość poniżej warstwy zieleni sięga 30 m. Czas się wynurzyć – widzę swoją partnerkę – Halle, znikającą kawałek po kawałku w zielonej chmurze. Po chwili tylko olbrzymie stado płynących za nią tetr meksykańskich, świadczy o punkcie, w którym zniknęła przed chwilą. Wspaniałe miejsce, od którego zaczynamy wszystkie wycieczki po Cenotach na Jukatanie tym razem posłuży dodatkowo jako poligon kursu nurkowania kawernowego i wprowadzenia do jaskiń.

YouTube Preview Image

Pierwszy dzień kursu nurkowania kawernowego, będącego niezbędnym, wstępnym etapem kursu nurkowania jaskiniowego. Dzisiaj czekają nas ćwiczenia w poręczowaniu, zakręcaniu i odkręcaniu zaworów w trakcie nurkowania, postępowanie w przypadku braku powietrza, nurkowanie bez maski po poręczówce, czy nurkowaniu dwóch osób na jednym źródle wyporu, wreszcie najciekawsze: wychodzenie z kawerny po poręczówce bez światła i na jednym źródle powietrza. Jeśli wydaje Wam się, że płynąc po sznurku nie da rady się zgubić i np. zacząć płynąć w stronę, z której właśnie się przypłynęło to macie rację – wydaje Wam się 🙂

Nurkowanie jaskiniowe uznawane jest za najbardziej niebezpiecznie pośród wszystkich rodzajów nurkowania. Ja jednak myślę tylko o wspaniałych widokach, jakie czekają na mnie w Komnatach Xibalby, kiedy już wreszcie zdobędę już upragniony certyfikat nurka jaskiniowego, a nowe umiejętności i strumienie potu wylewanego na kursie jako cenę przepustki do jaskiń Meksyku i nie tylko Meksyku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Cenoty, Meksyk, Nurkowanie, Nurkowanie Jaskiniowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *